Подорож печерами Борщівського краю
Подорож печерами Борщівського краю
28/12/2017 в 22:36 | Статті
Одне з природних див, якими пишається Тернопільщина, – її печери. У світі поки що не відкрито інших таких же великих горизонтальних гіпсових печер із специфічною будовою…Розташовані вони на глибині від 10 до 50-60 метрів під землею. В області, яка територіально є однією з найменших в Україні, сьогодні їх налічується більше сотні. Але, на думку вчених, відкрито лише п’яту частину всіх печер Тернопілля.Також учені вважають, що якщо буде знайдено сполучення печери Оптимістична з печерою Голубі Озера, то Україна матиме найбільшу в світі печеру не лише у гіпсах, але й серед відомих печер взагалі.

Атмосферу печер можливо порівняти хіба що з космосом. Вічна тиша, темрява, спокій. Це неможливо описати – це потрібно відчути. А щодо візуальних, світлових вражень, то, за словами очевидців, така краса можлива лише у казках. Багато печер славиться надзвичайною красою і розмірами. Їх зали і коридори прикрашені сталактитами і сталагмітами, які утворюють химерні колони, інші натічні форми створюють рельєфні прикраси на стінах, все вкрито різнокольоровими кристалами. У багатьох печерах є озера із прозорою, холодною водою. Кожна з них має свої особливості і красива по-своєму.

Подаємо коротку характеристику тих, якими пишається Борщівщина.

Печера Кришталева (Кривченська)

Розташована біля с. Кривче Борщівського району.

Вона одна із найбільш вивчених в області, її галереї електрифіковані і обладнані для відвідування туристами. Загальна протяжність розвіданих ходів становить 22 км, а електрифікований туристичний маршрут – 2800 метрів. За незвичайну красу Кришталеву називають підземною перлиною Поділля.Спочатку склепіння та стіни печери миготять кристалами темно-коричневого гіпсу, відшліфованими водами древнього Сарматського моря. Далі хід розширюється. І в коридорі Див з’являються перші… дива. Складається враження, що все навколо покрито інеєм, фантастичним пальмовим гіллям, листям папороті і бурштином. У залі Скель знайти зручну для проходу стежину стає тяжче – бачимо нагромадження кам’яних глиб, хаотично розташованих кам’яних пірамід. У Зоологічному залі вас чекають незвичні зображення дельфіна, сови, миші, орла та інших істот. Підземний світ постійно балансує між реальністю і казкою. Зал Буйвола, грот Кам’яних Сліз , лабіринт Кам’яних Квітів, зали Завалів, Втрачених сподівань, Дружби (є навіть Преси!)– це лише деякі “етапи” підземних маршрутів Кришталевої, кожний з яких – неповторний і має свою історію.

Печера Вертеба

Розташована біля с. Більче-Золоте Борщівського району. Загальна довжина ходів 8 км. На відміну від інших печер Поділля у Вертебі зовсім немає кристалів вторинного гіпсу. Стінки її гладкі, темні. Утім, окремі лабіринти є унікальними. Так, у лабіринті Кам‘яна Соломка поверхня стелі вкрита густими “заростями” трубчастих кальцитових сталактитів, що мають вигляд стерні довжиною 10-12 см.Немає сумнівів, що через рік-другий печера Вертеба стане відомою всьому світу.

Завдяки талановитому і невтомному краєзнавцю, спелеологу Михайлові Сохацькому тут створено чи не перший на планеті музей у печері –археології, трипільської культури та епохи неоліту. Справа в тому, що за кількістю і багатством знахідок предметів матеріальної культури різних епох Вертеба не має рівних серед інших печер світу. Саме тому археологи називають її Наддністрянською Помпеєю. У цій печері виявлено численні сліди перебування давньої людини (різні предмети матеріальної культури, поховання), які відносяться до палеоліту, неоліту і більш пізнього часу.

Печера Оптимістична

Розташована біля с. Королівка Борщівського району (довжина розвіданих ходів становить 214 км) і занесена в книгу рекордів Гіннеса як найбільша у світі гіпсова печера і як друга за загальною довжиною печерних ходів, поступаючись лише печерній системі Флінт-Мамонтова у США. На дні ходів, крім суглинистого матеріалу, часто зустрічається річкова галька карпатських порід.

Відкрита спелеологами львівського клубу "Циклоп" у 1966 році, ця печера являє собою складний за будовою лабіринт гротів, галерей та ходів, що мають різну форму та розміри. У верхній частині 20-метрового пласту гіпс має темно-бурий колір, у нижній - жовтувато-сірий. Печера утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку (14 млн. років). Унаслідок цього її дно вкрите глиною або брилами гіпсу. У найбільш низьких ділянках зустрічаються навіть підземні озера із площею дзеркала води до 10-15 кв. м. Температура у печері незмінна протягом усього року і становить 9,5-10,5 градусів.Найбільший скарб Оптимістичної - вторинні мінеральні утворення, що зростали у підземних порожнинах протягом десятків тисяч років. Зокрема, це гіпсові кристали, які в одних випадках у вигляді суцільного килиму вкривають стіни ходів, в інших - спостерігаються у вигляді окремих друзів великих білосніжних та прозорих кристалів. Деякі з цих утворень доволі рідкісні, а деякі є просто унікальними.

Печера Озерна

Розташована біля с. Стрілківці Борщівського району.

Характерною її особливістю є підземні озера, які займають біля третини її площі. Довжина біля 120 км. Глибина озер 2-2.5 м. Вода слабомінералізована, сульфатна, магнієво-кальцієва. Печера має велике значення для геологічних і гідрогеологічних досліджень.Вхід у печеру знаходиться на дні карстової лійки глибиною 18 метрів. Надзвичайно привабливі гіпсові утворення знаходяться в особливій кількості в Жовтневому відділенні печери. На даному етапі печера досліджується вченими. Раніше спелеологами тут було виявлено стародавні останки тварин. Вони були знайдені у відкритій зоні печери, протяжність якої становила 130 кілометрів. Знайдені ікла, хребці і кінцівки були віддані до Чернівецького університету доценту-спелеологу. Ймовірно, останкам 25-100 тисяч років. На даний момент вони відправлені до Австрії для подальшого дослідження. Недавня експедиція дала змогу виявити ще кілька сотень кісток. Варто також відзначити, що періодично печера затоплюється. Вона належить до числа найбільших печер у всьому світі.

Печера Язичницька

Розташована біля с. Монастирок Борщівського району. Вимита у скелі (камінь Довбуша), складеній верхньокрейдовими вапняками. Довжина 42 м.

Названо за виявленим язичницьким святилищем — давньослов'янським печерним храмом «Язичницька святиня» IX століття.

Пізніше монахи влаштували тут печерний монастир, з вівтарем на східній стіні печери.

У печері існувала невелика дерев'яна церква, яка згоріла у 1530 році. Від колишнього храму залишився великий мармуровий куб, доставлений, імовірно, з Італії, який стояв у захристії для здійснення церковних таїнств, і ікона Богоматері. Сьогодні вони зберігаються в церкві Воздвиження Чесного Хреста.

Розмір гроту становить 9,4 на 4,8 м. Зверху він покритий скельним навісом з великим виносом довжиною 6 м. Кам'яний навіс підтримують три опори з покладених один на одного пласких каменів. Сьогоднішні кам'яні опори влаштовані наприкінці XIX століття Леоном Сапігою замість первісних природних, які руйнувались від часу. Грот, як і звичайний храм, умовно розділений на три частини: притвор, нава і вівтар. Вівтар, як це є зазвичай у церквах, звернений до сходу. За переказами, гра світла і тіней на поверхні каменю нагадала котромусь монаху обличчя з заплющеними очима, яке він потрактував як нерукотворний образ Ісуса Христа. Обвівши видіння фарбою, монахи почали йому поклонятись.

Поруч із гротом лежить великий жертовний камінь язичників, поставлений на кам'яні опори. На камені в пізніші часи вирубано хрест. На жертовнику зберігся рівчак-кровосток.Печера Славка

Розташована біля с. Кривче Борщівського району. Загальна довжина досліджених ходів печери - 9 км. Висота залів їх місцями досягає 10-12 м.

Порожнина закладена у вузькому гіпсовому масиві, з трьох боків обмежена балками. Печера сформована в закритих гідрологічних умовах за рахунок висхідного потоку напірних вод із підстилаючого водоносного горизонту.Печера є лабіринтом ходів, що розвинулись на 3 рівнях. З південного сходу масив з'єднаний зі значно більшим гіпсовим масивом, в якому можливе продовження печери. Печера Славка відкрита 1992 року. Оголошена об'єктом природно-заповідного фонду в 1996 році.
bor 254 перегляда 0 коментарів
Всього коментарів: 0
avatar
Відповідальний за розділ
Олег Зелений
Журналісти сайту www.bor.org.ua до ваших послуг. Пишіть нам, повідомляйте про події та новини - тільки із Вашою допомогою ми дізнаємось більше про життя Борщева.
Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
E-mail: bornovini@gmail.com